استعدادیاب ورزشی

پیكرشناسی

پیكرشناسی بررسی و مطالعه ابعاد، شكل، تركیب، تاثیرات بلوغ و عملكرد كلی بدن انسان برای استفاده در زمینه های مختلف از جمله در تغذیه ورزشی است. دانش پیكرشناسی قدمتی بسیار طولانی دارد چرا كه در پیكرشناسی قد و وزن به عنوان دو متغیر بسیار ساده قرن هاست كه اندازه گیری می شود. اما امروزه در پیكرشناسی نوین با استفاده از اندازه گیری های دقیق و امكانات نرم افزاری موجود كاربردهای فراوانی برای این دانش وجود دارد.

كاربرد پیكرشناسی

امروزه علاوه برمتخصصین پیكرشناسی ،كارشناسان تغذیه،كارشناسان علوم ورزشی ومربیان ورزشی می توانند از بسیاری مهارت های دانش پیكرسنجی سود بجویند. یك مربی كشتی می تواند با استفاده از معادلات ساده پیكرشناسی از اتلاف چربی ضروری بدن در كشتی گیران نوجوان جلوگیری كند. توجه به این مفاهیم برای یك مربی خوب كشتی از ضروریات علم مربیگری به شمار می آید. به عنوان مثالی دیگر، یك مشاور تغذیه ورزشی را در نظر بگیرید كه برای سنجش وزن مطلوب بدن می تواند با اندازه گیری ساده دورمچ دست، سایز بدن را مشخص نموده و سپس از جداول قد و وزن متناسب با سایز بدن را تعیین نماید یا با استفاده از اندازه گیری چین های پوستی به بهترین وجه میزان درصد چربی بدن، میزان بافت عضلانی و میزان سوخت و ساز بدن در حال استراحت را تخمین بزند.

سنجش ترکیب بدن

شاخص های سنجش ترکیب بدن شامل شاخص توده بدن، ضریب خطر بروز بیماری های متابولیک در آینده مثل دیابت و فشار خون، شاخص WHR برای تعیین میزان ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی، درصد چربی بدن و مجموع چین های پوستی می باشد. همچنین بهترین شاخص میدانی تعیین ترکیب بدنی در سنین مختلف از کودکی تا بزرگسالی یعنی شاخص نظام 9 گانه برای هر فرد تعیین می شود. در قسمت نظام نه گانه بهترین شاخص برای سلامتی فرد این است که شاخص او بین 4 تا 6 باشد. هر یک از این شاخص ها می تواند در تعیین سلامت فرد در حال حاضر و در آینده نقش به سزایی داشته باشد. مثلا اگر در مورد یک نفر شاخص ابتلا به بیماری های متابولیک عدد 3 را نشان دهد به احتمال بسیار بالا بیماری هایی مثل فشارخون و بیماری قند در انتظار او می باشد.

شاخص های بلوغ

این یک بخش منحصر به فرد برای کودکان و نوجوانان ایرانی است و نیز برای پدران و مادرانی که نگران رشد کودکان و نوجوانان خود هستند نتایج خیلی مفیدی دارد. در این بخش سن تخمینی بلوغ نشان دهنده زودبالغ بودن و دیربالغ بودن فرد نابالغ می باشد و نشان می دهد او چه زمانی به اوج رشد قدی خواهد رسید. در این بخش نمره جبرانی بلوغ به این معنا است که کودک یا نوجوان چقدر از زمان اوج رشد قدی فاصله دارد اگر نمره جبرانی بلوغ عددی منفی باشد یعنی کودک یا نوجوان تا زمان اوج رشد قدی فاصله دارد و اگر عدد آن مثبت باشد یعنی از زمان اوج رشد قدی او زمان گذشته است. همچنین در این بخش می توان دریافت سن استخوانی یک کودک یا نوجوان چقدر است و از همه جالب تر اینکه می توان با دقت زیاد تخمین زد قد نهایی او چقدر خواهد بود.

انطباق سنجی

شامل میزان انطباق و استعداد پیکرشناختی با 44 رشته ورزشی در پسران و 34 رشته ورزشی در دختران بر حسب درصد می باشد . بر این اساس دسته بندی استعداد فرد بر حسب عدد چنین است :

 

  • ۰ تا ۲۵ درصد استعداد متوسط
  • ۲۵ تا ۵۰ درصد استعداد خوب
  • ۵۰ تا ۷۵ درصد استعداد خیلی خوب
  • ۷۵ تا ۱۰۰ درصد استعداد عالی

 

به عنوان مثال اگر فردی دارای امتیاز 65 در یک رشته ورزشی باشد استعداد پیکری خیلی خوبی در آن رشته ورزشی خواهد داشت. در ضمن یکی از مزایای این بخش آن است که پنج رشته نخست فرد برای او اعلام خواهد شد تا او بتواند از میان این 5 رشته آن رشته را که بر اساس علائق فردی و امکانات موجود بیشتر با شرایطش منطبق است برگزیند. به هر حال باید در نظر داشت که این 5 رشته به ترتیب امتیازات کسب شده اعلام می شود و معنای آن این نیست که فرد مورد نظر در این 5 رشته دارای امتیاز عالی است بلکه بدان معناست که نسبت به سایر رشته های ورزشی امتیازاو در این 5 رشته بالاتر است. ضمن اینکه اگر فردی در وهله اول نیاز به تغییرات تغذیه ای و فعالیت بدنی پایه داشته باشند، این مورد اعلام خواهد گردید تا پس از طی کردن این دوره ارزیابی مجدد پیکرشناسی از او صورت پذیرد.

بخش تناسب سنجی

در این بخش مشخص می شود که آیا فرد مورد بررسی تفاوت معنی داری از نظر تناسب اندام های فوقانی (دست ها) و تحتانی (پاها) با جمعیت مردم عادی دارد یا خیر؟ آیا دست ها قویتر هستند یا پاها که به اصطلاح به آن عدم تناسب اندام ها می گویند.

بخش تخمین استقامت قلبی-تنفسی

در این بخش با استفاده از یافته های پیکرشناختی تخمینی از توان هوازی افراد ارائه می شود. در واقع این عدد نشان دهنده آمادگی قلب و عروق و دستگاه تنفسی فرد می باشد. بهتر است با اجرای تمرینات هوازی که شدت مناسب داشته باشند این شاخص بهبود یابد.

تماس و ارسال نظرات

Required *